Przejdź do treści

Błonnik witalny na odchudzanie – jak działa?

Udostępnij:

Błonnik witalny, stosowany w celu redukcji wagi, zyskuje coraz więcej zwolenników. Jedną z jego najważniejszych zalet pozostaje fakt, że jest produktem całkowicie naturalnym. Należy jednak pamiętać, że samo jego zażywanie nie spowoduje gwałtownej utraty wagi, jeśli nie towarzyszy mu zdrowa, zbilansowana dieta połączona z aktywnością fizyczną. Mówiąc najogólniej, błonnik witalny to naturalny suplement diety, który bez problemu możemy zakupić w sklepach ze zdrową żywnością oraz w aptekach. W składzie preparatu można znaleźć wyciąg z jednego z trzech surowców zawierających błonnik witalny lub ich połączenie. Błonnik w naturalnej postaci znajduje się w nasionach babki płesznik, babki jajowatej oraz lnu. 

Błonnik aktywny i pomocny w procesie odchudzania

Błonnik aktywnypomocny w procesie odchudzania


Błonnik witalny może być wykorzystywany w procesie odchudzania, ale tylko pomocniczo. Stosowanie suplementu bez zbilansowanej diety i aktywności fizycznej w żaden sposób nie sprawi, że pozbędziemy się zbędnych kilogramów. Pomimo wszystko warto włączyć błonnik do codziennej diety przede wszystkim dlatego, że wspomaga on usuwanie toksyn z organizmu oraz resztek pokarmu zalegających w jelitach. 

Spożycie błonnika ma jeszcze jedną ważną zaletę, która pomaga w walce o szczupłą sylwetkę – hamuje odczucie głodu, nadmierny apetyt i zapewnia uczucie sytości. Dzięki temu znika chęć podjadania w ciągu dnia, co przyczynia się do zachowania prawidłowej masy ciała, a także ogranicza ryzyko wystąpienia efektu jo–jo, które często towarzyszy wychodzeniu z diety. Spożywanie błonnika zaleca się także osobom ciepiącym na zaparcia, ponieważ posiada właściwości usprawniające pracę jelit i regulujące przemianę materii

Regularne spożywanie błonnika witalnego pomoże również w obniżeniu ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu. Warto pamiętać, że błonnik oczyszcza wątrobę, ale również zmniejsza ryzyko zachorowań na chorobę wieńcową serca i raka.

Przed wprowadzeniem błonnika do codziennej diety trzeba zapoznać się z jego dawkowaniem. Należy go stosować trzy razy dziennie, po trzy łyżeczki za każdym razem. Zalecaną dawkę preparatu należy rozpuścić w 0,5 l płynu, najlepiej wody. Może to być zarówno woda mineralna, jak i sok czy mleko. Najlepiej spożywać go około trzy godziny przed posiłkiem oraz bezpośrednio po samym posiłku. Takie stosowanie błonnika pozwala na dłużej zachować uczucie sytości, ułatwiając w ten sposób wytrwanie w procesie odchudzania. 

Błonnik witalny – przeciwskazania

Błonnik witalny – przeciwskazania


Pomimo tego, że stosowanie błonnika witalnego w pozytywny sposób wpływa na organizm człowieka, w niektórych przypadkach może jednak wywoływać skutki uboczne. Przede wszystkim należy wykluczyć go z diety w przypadku uczelnia na jakikolwiek składnik preparatu. Jednym z najczęściej wywołujących reakcję alergiczne składnikiem jest babka jajowata. Uczulenie może objawiać się katarem siennym lub opuchniętymi powiekami. 

Przeciwwskazaniem do stosowania błonnika są również choroby układu pokarmowego, takie jak choroby przełyku czy niedrożność jelit. Warto unikać spożywania błonnika w przypadku występowania bólu brzucha o nieznanym pochodzeniu, a także w przypadku nudności i wymiotów. Nie należy przyjmować błonnika w postaci suchych ziaren, a w przypadku osób z cukrzycą jego zażywanie zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem. Dotyczy to także spożywania błonnika u dzieci poniżej dwunastego roku życia.

W związku z tym, że proces odchudzania powinien przebiegać kompleksowo, zażywanie błonnika i przestrzeganie zbilansowanej diety należy dopełnić dowolną aktywnością fizyczną. Najlepiej taką, która sprawia nam przyjemność i wychodzi naprzeciw naszym potrzebom. Nie muszą to być bardzo intensywne ćwiczenia – najistotniejsze, aby była to aktywność regularna. 

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).