Przejdź do treści

Czym jest choroba brudnych jagód? Jak się przed nią zabezpieczyć?

Udostępnij:

Choroba brudnych jagód, czyli bąblowica to choroba pasożytnicza. Larwy uwalniane są z odchodami zakażonych psów czy lisów. Zarazić możemy się poprzez bliski kontakt ze zwierzęciem, jak i spożywanie skażonej żywności. Do zachorowań dochodzi najczęściej latem. 

Jak dochodzi do zakażenia?

Choroba brudnych jagód przenoszona jest ze zwierząt na ludzi. Larwy tasiemca, które uwalniane są
z odchodami zakażonych psów, lisów, wilków czy kotów, dostają się do organizmu poprzez kontakt ze zwierzęciem (głaskanie, przytulanie zwierzaka). Należy obalić zatem mit, iż zarazić można się tylko od dzikich zwierząt.

Dodatkowo chorobą brudnych jagód można zarazić się poprzez spożywanie skażonego jedzenia, a także picie skażonej wody. Należy pamiętać o tym, aby nie jeść dopiero co zerwanych jagód, malin czy jeżyn. Warto je najpierw dokładnie umyć, a ryzyko zakażenia znacznie się zmniejszy.

Cysty (torbiele) mogą pojawić się w wątrobie, a także w nerkach, kościach czy oku. Mogą one przebywać w narządach wiele lat po zjedzeniu jaj tasiemca. Chorobą brudnych jagód nie można zarazić się od drugiego człowieka. Bąblowica to zoonoza, czyli choroba odzwierzęca.

Objawy bąblowicy u człowieka

Choroba brudnych jagód - objawy


Choroba brudnych jagód rozwija się głównie w wątrobie. Rozwojowi temu może towarzyszyć ból pod żebrami z prawej strony. Symptomy bąblowicy można pomylić z nowotworem. Torbiel może być zlokalizowana również w innych narządach, np. płucach czy nerkach. W pierwszym przypadku charakterystycznymi objawami są kaszel czy duszności, w drugim natomiast krwiomocz i zaburzenia czynności nerek.

Bąblowica – diagnostyka i leczenie

Choroba jest wywoływana przez dwa rodzaje tasiemca – Echinococcus granulosus (jednojajowy), natomiast drugi to Echinococcus multilocularis. Torbiele niszczą narządy, w których się znajdują, ale mogą również pękać. Dochodzi wówczas do schorzeń, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia, takie jak zanik kości czy zapalenie wątroby.

Zdiagnozowanie choroby może być zupełnie przypadkowe. Badanie USG jamy brzusznej czy nawet zwykłe prześwietlenie może wykryć obecność cysty zawierającej larwę tasiemca. Po wykryciu bąblowicy należy działać bardzo szybko.

Często jedynym wyjściem jest operacja, podczas której usuwa się uszkodzony płat wątroby, a nawet przeszczep. Można stosować inne leczenie, jednak dotyczy to przypadków nieoperacyjnych. Podawany jest wówczas lek przeciwpasożytniczy.

Jak zapobiegać chorobie brudnych jagód?

Jak zapobiegać chorobie brudynych jagód

Z racji, że choroba brudnych jagód, nie jest aż tak popularną chorobą, należy upowszechniać wiedzę, w jaki sposób można uniknąć ryzyka zakażenia. Z całą pewnością najważniejsza jest higiena. Należy pamiętać, aby po każdym spacerze w lesie, pobycie w parku czy po dokonywaniu porządków w ogrodzie, myć ręce wodą z mydłem. Nie powinno się spożywać świeżo zebranych owoców bez ich wcześniejszego dokładnego umycia pod bieżącym strumieniem.

Obowiązkowa powinna być również profilaktyka zwierząt domowych. Koty i psy powinno się poddawać zabiegowi odrobaczania preparatem przeciwko pasożytom, a w szczególności te, które miały kontakt z innymi zwierzętami.

Zakażenie chorobą jest możliwe praktycznie w każdym regionie kraju – zarówno na terenach podmiejskich, jak i w miastach. W Polsce co trzeci lis jest nosicielem pasożytów, dlatego ryzyko zarażenia chorobą jest dosyć duże.  

Liczba zachorowań na chorobę brudnych jagód wzrasta. W 2011 roku chorych było zaledwie 20 osób, natomiast w 2017 roku zachorowało na nią prawie 80 osób, o czym informuje Główny Inspektorat Sanitarny. Choroba jest bardzo trudna do wykrycia, ponieważ w pierwszej fazie, która może trwać nawet kilka lat, nie daje żadnych objawów.

Udostępnij:

Nieustraszony tropiciel najnowszych odkryć naukowych i ciekawostek medycznych.

Od lat fascynuje go temat wpływu aktywności ruchowej na długość ludzkiego życia. Jest entuzjastą aktywnego wypoczynku i leczniczych właściwości kąpieli termalnych.