Przejdź do treści

Architekt wnętrz – kiedy warto skorzystać z jego pomocy? Ile kosztuje projekt?

Udostępnij:

Urządzanie domu czy mieszkania to niełatwe zadanie. Trzeba dobrze przemyśleć aranżację przestrzeni, która powinna być jednocześnie wygodna, funkcjonalna i najzwyczajniej ładna. Choć inspiracji możemy znaleźć od groma – w prasie budowlanej oraz Internecie – a sklepy prześcigają się w oferowaniu nam najnowszych kolekcji mebli, to od nadmiaru może rozboleć głowa. W takim wypadku warto zastanowić się nad zatrudnieniem specjalisty – architekta wnętrz, który swoją wiedzą i doświadczeniem pomoże nam osiągnąć pożądane rezultaty.

Wątpliwości i obawy

Dom jest miejscem intymnym. Możemy nazwać go swoim gniazdem czy domowym ogniskiem, kojarzy nam się z bezpieczeństwem i swojskością. Nic dziwnego, że w takich warunkach niechętnie wpuszczamy do niego kogoś obcego, jeszcze trudniej przełamać się, by takiej osobie pozwolić decydować o wyglądzie naszych wnętrz. A przecież architekt nie jest kimś, kto miałby narzucić nam swoje rozwiązania i sprawić, byśmy we własnym domu czuli się obco.

Możemy też sądzić, że wnętrze urządzone przez architekta będzie mniej nasze – mniej do nas pasować, mniej oddawać nasz charakter. To też nieprawda. Architekt wnętrz nie działa dowolnie, nie realizuje swoich wizji bez uwzględniania naszych potrzeb. Specjalista od urządzania wnętrz zna najnowsze rozwiązania, o których sami nawet nie pomyśleliśmy, a które mogą się okazać strzałem w dziesiątkę, idealnie rozwiązującym nasze przestrzenne czy aranżacyjne problemy.

Wreszcie, telewizja wykreowała nieco zafałszowany obraz projektanta wnętrz jako kontrowersyjnego artysty bujającego w obłokach, z którego usług korzystają tylko bogacze, bo i kosztują one krocie. A to nieprawda, w rzeczywistości coraz więcej osób decyduje się na najęcie architekta wnętrz, bo w dłuższej (a czasem i krótszej) perspektywie to się po prostu opłaca.

Co może dla nas zrobić architekt wnętrz?

Architekt wnętrz - projekt


Działalność architekta wnętrz jest kompleksowa. Nie musimy korzystać ze wszystkich możliwości, ale zaczynają się one już od korekcji planu domu czy mieszkania. Mówiąc prościej: architekt może zaproponować zmianę układu pomieszczeń i ścian. Bywa, że takie modyfikacje znacząco podnoszą koszt urządzenia domu, jednak postawienie bądź zburzenie jednej ściany może odmienić go zupełnie.

Ale nie trzeba od razu burzyć ścian, by odmienić wnętrza. Architekt pomoże nam też we właściwym zagospodarowaniu naszych pokoi. Podpowie, gdzie stworzyć jadalnię, salon czy sypialnię. Opowie nam o wadach i zaletach oddzielnej kuchni i aneksu kuchennego. Doradzi, jak przystosować mieszkanie po wyprowadzce dzieci lub gdy dopiero spodziewamy się potomstwa.
 

Co może dla nas zrobić architekt wnętrz?


Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po usługi architekta wnętrz przy remoncie mieszkania bądź domu. Może on wtedy podpowiedzieć nam wybór materiałów wykończeniowych. Dzięki temu nasze wnętrza będą trwałe i estetycznie konsekwentne.

Chlebem powszednim architekta wnętrz jest dobór mebli, oświetlenia i ozdobnych detali. Dobry architekt postara się to zrobić tak, aby jak najlepiej oddać nasz charakter. Powstrzyma nas jednak przed różnego rodzaju błędami i niekonsekwencjami.

Ile i za co płacimy?

Ciężko dokładnie określić koszt zaprojektowania wnętrza. Zależy to od bardzo wielu czynników: od tego, jak duży zakres obejmować ma projekt, od tego, jaką renomą cieszy się firma bądź konkretny architekt, jaka jest koniunktura na danym rynku lokalnym.

Projekty często wyceniane są na podstawie powierzchni mieszkania. Im większe mieszkanie, tym niższa może być cena metra kwadratowego. Ceny wahają się w przedziale od ok. 50 zł do nawet 200 zł za metr kwadratowy. Płacimy za wykonanie projektu (pomiarów, inwentaryzacji itp.), dokumentację techniczną (dobór materiałów, wybór mebli wraz z listą sklepów), kosztorys.

Zwykle realizacja stoi po stronie klienta, czyli naszej. Część firm (tych bardziej profesjonalnych) oferuje usługę tak zwanego nadzoru autorskiego, polegającego na doglądaniu prac ekip remontowych.

Bez wątpienia warto zainwestować we współpracę z fachowym architektem wnętrz. Zakres usług możemy zawsze dostosować do naszych możliwości finansowych. Sprawny fachowiec pomoże nam zresztą zoptymalizować koszty remontu i urządzania. Podpowie, na czym można oszczędzić, a na czym oszczędzać nie warto. Niekiedy opłaca się poszerzyć budżet remontowy o kwotę pozwalającą nam zaangażować architekta.

Jeśli rozważamy taką możliwość, z pomocą może przyjść nam Wonga, oferując atrakcyjne pożyczki. W dłuższej perspektywie taka inwestycja się opłaca, bo przecież efektywność naszego wypoczynku i produktywność pracy w wymarzonym domu są bezcenne!

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.