Przejdź do treści

Wąskie i długie pomieszczenia – jak je zaaranżować, by były funkcjonalne?

Udostępnij:

Urządzenie wąskiego i długiego pomieszczenia jest dużym wyzwaniem. Dzisiejsze funkcjonalne rozwiązania pozwalają zagospodarować każdą przestrzeń. Sprawdź, jak to zrobić, aby cztery kąty były modne i praktyczne.

Aranżacja przedpokoju

Wąski przedpokój


Przedpokój powinien być zaaranżowany tak, aby umożliwiał swobodę poruszania się. Choć jego wystrój musi być spójny z wystrojem innych pomieszczeń, można pokusić się o mocniejsze akcenty i kolory. Wszystko zależy od wielu czynników, m.in. kształtu i rozmiaru przedpokoju, a także indywidualnych preferencji domowników. Odpowiednia aranżacja przedpokoju pozwoli poszerzyć optycznie to pomieszczenie.

Urządzając przedpokój, należy wybrać odpowiedni kolor ścian oraz pasującą do całości podłogę. Najlepiej wybrać płytki lub zaimpregnowane drewno, które można łatwo wyczyścić. Kolor ścian zależy od indywidualnych upodobań, choć jasne wnętrze rozświetla przestrzeń i nadaje jej lekkości. Świetnie sprawdzają się chłodne barwy takie, jak: błękit, szarość, beż, mięta, które sprawiają wrażenie oddalających się ścian.

Aby zaoszczędzić miejsce, można kupić bądź wykonać na zamówienie jedną większą rozsuwaną szafę z lustrem. Tafla lustra jest nieoceniona w małym pomieszczeniu. Dobrym pomysłem są także otwarte półki, które nie przytłaczają przedpokoju. Podłoga oraz kolor ścian muszą być spójne z kolorem drzwi zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

W małym przedpokoju warto postawić na jasną kolorystkę, natomiast w przypadku przestronnego pomieszczenia ciemne drzwi będą dobrym wyborem. Jeśli chodzi o oświetlenie, tradycyjnie montuje się je pod sufitem. Można jednak zainstalować lampę ścienną, która będzie służyła nie tylko jako oświetlenie, ale również jako element dekoracyjny. Lampę sufitową czy kinkiety mogą zastąpić ścienne listwy oświetleniowe. Są one minimalistyczne oraz nowoczesne, a także proste w montażu. Plusem jest także to, że listwy ozdobne można pomalować na dowolny kolor.

Aranżacja kuchni

Wąska kuchnia z oknem


Jeżeli kuchnia jest mała, trzeba ją dobrze zagospodarować. Szafki kuchenne powinny otwierać się bez problemu. Nie mogą przy tym uderzać o inne meble, gdyż może to doprowadzić do uszkodzeń. W kuchni musi być funkcjonalnie, ale także wygodnie. Długa, a jednocześnie wąska kuchnia powinna być jasna. Kolory takie jak biel, ciepły odcień drewna czy delikatna szarość optycznie powiększają pomieszczenie, ponadto są ponadczasowe. Klasyczny wygląd kuchni, uniwersalna i neutralna kolorystyka sprawiają, że jest ona modna przez długie lata.

Należy unikać zabudowy ścian od góry do dołu, ponieważ kuchnia będzie wydawała się jeszcze bardziej ciasna oraz przytłaczająca. Szafki powinny być niskie, najlepiej bez drzwiczek. Jeśli ktoś zdecyduje się na takie rozwiązanie, powinien rozważyć, aby przednia część była wykonana z tworzywa matowego. Jeżeli jest konieczność montowania drzwi do kuchni, dobre rozwiązanie stanowią drzwi przesuwne, które oprócz tego, że zajmują mało miejsca, stwarzają także poczucie głębi.

Rzeczy, z których często korzystamy możemy powiesić na listwach nad blatem, co sprawi, że będzie on pustą przestrzenią roboczą. W wąskiej kuchni jedną z najważniejszych rzeczy jest odpowiednie oświetlenie. Oprócz jednej lampy pod sufitem dodatkowe oświetlenie może się znaleźć pod wiszącymi szafkami czy wzdłuż blatu.

W wąskich, a także długich pomieszczeniach warto stawiać na jasne kolory. Przedpokój to przedsmak dalszej części domu lub mieszkania, dlatego ważne jest, aby pierwsze wrażenie było pozytywne. Kuchnię należy zaprojektować ją tak, aby była funkcjonalna i estetyczna. Można zrobić to samemu lub skorzystać z profesjonalnej pomocy. Więcej na ten temat w artykule o architekcie wnętrz.

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.