Przejdź do treści

Urządzamy salon w stylu skandynawskim

Udostępnij:

Moda na styl skandynawski w urządzaniu wnętrz nie mija. Polacy pokochali jego prostotę, bezpieczne kolory i niewymuszoną elegancję. Wnętrza tak urządzone realizują założenia duńskiej filozofii hygge (szczęście, domowe ciepło, bliskość w połączeniu z fizycznym komfortem). Łączą w sobie naturalne materiały, są przytulne, nie wymagają wielu dodatków.

Bardzo łatwo można osiągnąć imponujący efekt i być może właśnie to jest sekretem popularności tego stylu. Sprawdź, czy takie aranżacje są dla Ciebie!

Skandynawski styl i jego podstawy

Sofa w przytulnym salonie

Chcąc urządzić wnętrze w tym klimacie, należy wystrzegać się sztuczności, a raczej szukać tego, co nawiązuje do natury. Drewno, naturalne tkaniny, miękkie koce i wszechobecne świece definiują skandynawskie wnętrza. Jeśli masz na podłodze linoleum udające drewniane deski – pozbądź się go. Możesz je zastąpić prawdziwym parkietem albo panelami (tańszą alternatywą), które spowodują, że pomieszczenie stanie się bardziej przyjazne.

Kolory również powinny być naturalne. Mają sprzyjać odpoczynkowi. Zrezygnuj z intensywnych barw na rzecz stonowanych odcieni szarości, beżu i złamanej bieli. W pierwszej chwili takie kolory mogą wydawać się chłodne, ale stanowią doskonałe tło dla barwnych akcentów, mających podkreślić prostotę wnętrza i uwydatnić indywidualne cechy, jakie nadają im mieszkańcy domu. Skandynawski design kocha retro. Jeśli masz w mieszkaniu np. jakieś meble po dziadkach, z powodzeniem możesz je zaadaptować do nowoczesnego wnętrza.

Zaletą wyróżniającą ten styl jest możliwość znalezienia mebli i dodatków w rozsądnych cenach. Vintage (stylizowanie nowych rzeczy na wzór poprzednich epok lub wprowadzanie starych mebli do nowych wnętrz) i scandi zresztą przenikają się wzajemnie, dlatego obok mebli z sieciówek równie dobrze sprawdzi się coś, co kupisz na pchlim targu za grosze. Nie zapominaj o roślinach, które nie tylko zdobią, ale też oczyszczają powietrze! To kolejny sposób na to, by wprowadzić naturę do wnętrza.

Nowoczesny salon w klimacie scandi

Przytulny salon w stylu skandynawskim

Planując salon w stylu skandynawskim, warto zacząć od wyboru mebli. Im prostsze, tym lepiej. Powinny być wygodne i stanowić bazę do stworzenia całej aranżacji. Meble skandynawskie są znane na całym świecie ze swojej multizadaniowości.

Kanapa może od razu okazać się wygodnym łóżkiem, a pufa może szybko zamienić się w stolik kawowy. Takie rozwiązania pozwalają zaoszczędzić miejsce, dlatego styl skandynawski tak często gości w polskich kawalerkach.

Najpopularniejsze wśród mebli tapicerowanych są te obite szarym materiałem – to aranżacyjny ever green, a szarość tworzy udane połączenie z prawie każdym innym kolorem. Pozostałe meble mogą być białe, w kolorze drewna lub nawet czarnym.

Resztę stworzą skandynawskie dodatki. Do takich można zaliczyć dywan – koniecznie powinien się pojawić, najlepiej tkany z naturalnych materiałów. Może być jednolity lub kolorowy. Poduszki ułożone na sofie mogą korespondować z dywanem lub innymi dekoracjami.

Jasna ściana może być udekorowana galerią zdjęć domowników czy szkicem lokalnego artysty. Jeśli salon jest duży, warto pokusić się o stworzenie w nim biblioteczki. Kolorowe grzbiety książek staną się jednocześnie ciekawą dekoracją i uwydatnią zainteresowania właścicieli.

Ważną rolę w tym stylu odgrywa także oświetlenie. Lampy skandynawskie również cechuje prostota. Nie będą tu pasować barokowy żyrandol czy supernowoczesne halogeny. Nieskomplikowana forma oświetlenia powoduje, że jest ono nie tylko efektowne, ale też praktyczne. Minimum w salonie, to lampa wisząca i stojąca.

Salon skandynawski będzie rozwiązaniem znakomicie równoważącym estetykę i funkcjonalność. Pozwala się odprężyć i choć jest niezwykle modny, ma w sobie nieco ponadczasowej nonszalancji. Na pewno nie ma w nim nic na pokaz – jest to styl dla tych osób, które tworzą miejsce wygodne, sprzyjające wypoczynkowi i odpowiadające ich osobistym upodobaniom.

Udostępnij:

Typ niezwykle towarzyski. Wszystkim, co go cieszy, najchętniej dzieli się z przyjaciółmi.

Poszukiwacz zdrowej równowagi między życiem i pracą. Wielbiciel spontanicznych wypadów za miasto. Cieszą go gadżety, ale tylko wtedy, kiedy są przydatne. Posiadacz kultowego scyzoryka.