Przejdź do treści

Pokój dla przedszkolaka - jak go urządzić, by było bezpiecznie i praktycznie?

Udostępnij:

Pokój dziecięcy powinien być miejscem, w którym przedszkolak będzie czuł się swobodnie oraz bezpiecznie. Kilkuletnie dzieci uwielbiają próbować nowych rzeczy. Dlatego oprócz kącika zabaw, w którym Twoje dziecko będzie mogło układać klocki, musisz zapewnić mu miejsce do rysowania, malowania oraz czytania książek.

Wyposażenie pokoju i kolory ścian

Przy urządzaniu pokoju należy pamiętać, żeby nie zabierać dziecku zbyt wiele przestrzeni. Meble do pokoju dziecięcego powinny być ustawione tak, by nie zagrażały mu podczas zabawy. Szafa, łóżko oraz inne elementy wyposażenia, takie jak na przykład stolik, muszą zostać ulokowane w taki sposób, aby malec nie zawadzało nie przy zabawie.

Ostre krawędzie należy zabezpieczyć, kupując specjalne nakładki. Można je stosować zarówno na szafki drewniane jak i metalowe. Kiedy dziecko dorośnie możliwe jest zdjęcie nakładek, nie pozostawiając śladów zniszczenia. 

Kolory ścian w pokoju dziecięcym mogą być dobrane na zasadzie kontrastu lub komponować się z wyposażeniem. Pokój dziecięcy musi być kolorowy i wywoływać miłe odczucia. Wiele małych dzieci chce, aby na ścianach pojawiły się dodatkowe dekoracje. Można wtedy namalować zwierzęta czy postacie z ulubionych bajek. Kolor powinien działać wyciszająco i uspokajająco. 

Strefa odpoczynku i spania

Łóżko dla dziecka


Najważniejsze w pokoju jest łóżeczko dziecięce, ponieważ można na nim odpocząć, zdrzemnąć się, a po dniu pełnym wrażeń pójść spać. Trzeba pamiętać, że dziecko szybko rośnie, dlatego nie możemy kupić zbyt małego łóżka. Przy wyborze tego mebla należy patrzeć przyszłościowo i zdecydować się na nieco większe, lub takie z możliwością rozbudowy dla starszego dziecka.

Łóżka dla dzieci są różne – jednoosobowe, piętrowe, w formie sofy czy składanego narożnika. Wygodne i bardzo dobre są łóżka drewniane, które często posiadają boczne lub dolne szuflady na pościel. Jeżeli decydujemy się na łóżko piętrowe, należy zwrócić uwagę na wejście – dla małych dzieci poleca się schodki, a dla starszych drabinkę.

Bardzo ważną rzeczą jest materac, który nie powinien być zbyt miękki ani zbyt twardy. Materac trójwarstwowy (np. kokos – pianka – kokos) zapewni prawidłowy rozwój kręgosłupa, a dziecko będzie w pełni wypoczęte.

Kącik do zabaw i nauki

Meble do pokoju dziecięcego

 
Pokój dziecięcy musi być przede wszystkim miejscem przyjaznym, do którego przedszkolak będzie wchodził nie tylko po to, żeby w nim spać, ale również kreatywnie spędzać czas. Bardzo ważne jest, aby w pokoju kilkuletniego dziecka znalazł się kącik, w którym da upust swojej wyobraźni.

Dzieci uwielbiają bawić się na podłodze, która jest ich najważniejszym obszarem działania. Warto więc kupić wygodny i miękki dywan. Należy pamiętać o tym, że to właśnie na podłodze najwygodniej układa się klocki i jeździ samochodzikami. Można na niej postawić również duży domek dla lalek. 

W pokoju nie może zabraknąć stolika z krzesłem, na którym dziecko będzie mogło rysować i malować. Dobrym pomysłem może być zakup ceraty, dzięki której stolik pozostanie niezniszczony i będzie wyglądał jak nowy. Warto pomyśleć też o regale na książki, który będzie idealną pomocą do nauki pierwszych literek i rysowania szlaczków.  Nie można zapomnieć o lampce, która zapewni dobre oświetlenie.

Przydatne dekoracje w pokoju dziecięcym

Wnętrze pokoju może być uzupełnione o elementy dekoracyjne. Tablica, po której można pisać kredą jest dobrym pomysłem, gdyż łatwo i szybko można dokonać korekty. Pościel na łóżeczko dziecięce nie musi mieć jednolitego koloru lub być standardowa. Można wybrać wzory w misie, zwierzęta lub w motywy z bajek. Na ścianach w ozdobnych ramkach mogą wisieć zabawne ilustracje, zdjęcia z rodzicami lub innymi bliskimi osobami. 

Udostępnij:

Miłośnik wszelkiej aktywności. Relaksuje go rower i dobre kino akcji – najchętniej oglądane razem z dzieciakami

Ceni sobie wolny czas, choć ciągle ma go za mało. Uważa, że nie ma takiej pogody, która uniemożliwia jazdę na rowerze. Dzieci są dla niego nieustającą inspiracją.