Przejdź do treści

Aparaty hybrydowe – wady i zalety

Udostępnij:

Każdy z nas lubi robić zdjęcia. Pozwalają one na utrwalenie wspomnień z najważniejszych wydarzeń naszego życia. Niektórym wystarczy do tego smartfon z dobrą optyką, inni kupują zaawansowane i drogie aparaty fotograficzne. Dla jeszcze innych dobry aparat to podstawa w codziennej pracy zawodowej.

W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli cyfrówek, które różnią się nie tylko wyglądem, ale też specyfikacjami i możliwościami. Duże zainteresowanie w ostatnich latach wzbudzają aparaty hybrydowe, które pozwalają na wymianę optyki tak, jak w przypadku lustrzanek. Jakie są ich wady i zalety?

Czym tak właściwie są hybrydowe aparaty?

Aparaty-hybrydy to połączenie najlepszych cech lustrzanki i kompaktowego aparatu cyfrowego. Nie posiadają one luster, ale ich optyka może być wymieniana w zależności od potrzeb fotografa. Charakteryzują się również niewielkimi rozmiarami oraz dużymi możliwościami i parametrami, oczywiście niekonkurencyjnymi dla lustrzanek cyfrowych. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej tego typu urządzeń. Czołowi producenci coraz chętniej wypuszczają do sprzedaży hybrydowe aparaty fotograficzne.

Wady

Tak zwane „bezlusterkowce”, coraz chętniej wykorzystywane przez profesjonalistów, charakteryzują się brakiem wizjera, który w wielu przypadkach okazuje się niezastąpiony (na przykład w pełnym słońcu). Trzeba również pamiętać, że aparat hybrydowy wykonuje zdjęcia znacznie wolniej od lustrzanki.

W skrajnych przypadkach może się nawet zdarzyć, że klasyczne kompakty będą szybsze od naszego bezlusterkowca. W porównaniu z lustrzanką, wadą hybryd jest znacznie krótszy czas pracy na pełnej baterii (nawet dwukrotnie). Oczywiście jakość zdjęć również jest gorsza od fotografii z lustrzanki cyfrowej.

Zalety

Aparaty cyfrowe hybrydowe to przede wszystkim kompaktowe rozmiary, większa możliwość kontroli nad parametrami wykonywanego zdjęcia niż w klasycznej cyfrówce oraz wyższa jakość zdjęć. Za wyborem bezlusterkowca przemawiają również wysokiej jakości, duże matryce oraz szybkie wyostrzanie fotografowanych obiektów. Jeśli nasze umiejętności są na wysokim poziomie, to aparatem bezlusterkowym w odpowiednich warunkach będziemy w stanie wykonać zdjęcia porównywalnej jakości do lustrzanek.

Aparaty hybrydowe czy lustrzanki?

Aparaty hybrydowe czy lustrzanki?


Na to pytanie powinniśmy odpowiedzieć sobie sami. Jeśli cenimy niewielkie rozmiary, ale zależy nam na dobrej jakości zdjęć, to powinniśmy zainwestować w hybrydowy aparat pozwalający na wymianę optyki. Jeżeli zajmujemy się fotografią profesjonalną, to tego typu urządzenie może okazać się w wielu przypadkach niewystarczające i powinniśmy kupić lustrzankę. Cyfrówki hybrydowe co prawda coraz częściej trafiają do kolekcji zawodowych fotografów, ale są zazwyczaj traktowane jako ciekawostka i sprzęt raczej na rodzinne spotkania, a nie do pracy. Są one na pewno niezwykle wygodne.

Więcej ciekawych urządzeń, które mogą poprawić codzienny komfort, znajdziecie w artykule: „Zainwestuj w gadżety, które odmienią Twoje życie”.

Ceny

Ceny aparatów hybrydowych


Za przeciętnej klasy aparat hybrydowy zapłacimy około 1500 złotych. Nieco lepsze modele wyceniane są na około 2000 złotych, ale na rynku znajdziemy również aparaty za ponad 3000 złotych. 

Jakie cechy powinien mieć dobry aparat hybrydowy?

  • Matryca – jeśli chcesz robić naprawdę dobre zdjęcia, minimalna wielkość matrycy to 16 Mpix, a najlepiej zaopatrzyć się w model 24 Mpix. Zapewni doskonałą rozdzielczość, dzięki czemu zdjęcia będą wyglądać efektownie nie tylko na ekranie monitora czy telewizora, ale również gdy zdecydujesz się wydrukować zdjęcie nawet w większym formacie!

  • Zoom optyczny – co najmniej 10x. Pozwoli Ci to na dobre sfotografowanie nawet odległych obiektów. Im większy zoom, tym lepiej. 

  • Karta pamięci – co najmniej 64 GB. Robiąc zdjęcia i kręcąc filmy wysokiej jakości, mniejszą zapełnisz zaskakująco szybko! Optymalnym wyjściem jest karta pamięci mająca 128 GB.  

  • Łączność WiFi – dzięki temu modułowi możesz przerzucać zdjęcia nie tylko na komputer czy laptopa, ale również pojemny dysk sieciowy, dzięki czemu praktycznie nigdy nie zabraknie Ci na nie miejsca!

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.