Przejdź do treści

Algarve - powód, dla którego warto pojechać do Portugalii

Udostępnij:

Algarve znajduje się na południowym krańcu Portugalii i jest jednym z najbardziej nasłonecznionych miejsc w Europie. Mimo niewielkiej powierzchni i małej liczby mieszkańców (mieszka tu zaledwie ok. 450 tys. osób), region dysponuje największą bazą noclegową w kraju. Turystów przyciągają tu przede wszystkim kameralne zakątki, 200 kilometrów wybrzeża z setką przepięknych plaż oraz nietypowa architektura. Dlaczego warto wybrać się do Algarve i co musimy zobaczyć, będąc na miejscu?

Wybrzeże Algarve - najpiękniejsze miejsca w południowej Portugalii

Przylądek św. Wincentego

Algarve to w głównej mierze piaszczyste plaże, których widok potrafi zachwycić. Zalicza się do nich m.in. Costa Vincenta, czyli ponad 100-kilometrowy pas wybrzeża. Mimo że jest to popularne miejsce, zachowało kameralny klimat. Krajobraz wyróżnia pewnego rodzaju dzikość, a tradycyjne restauracje doskonale wkomponowują się w tutejszą scenerię. Miłośnikom szaleństw wodnych do gustu przypadnie plaża Praia de Odeceixe. Możemy tu liczyć na wysokie fale sprzyjające surfowaniu. W Algarve znajduje się także najbardziej wysunięty na południowy zachód zakątek Europy, czyli Przylądek św. Wincentego, który w czasach starożytnych okrzyknięty został końcem świata. Wrażenie na turystach wywierają tutaj szczególnie pionowe klify, a także zabytkowa latarnia morska.

Jaskinia Benagil

Miejscem, które koniecznie musimy odwiedzić w Algarve, jest Jaskinia Benagil. W jej wnętrzu znajdziemy ukrytą plażę. Potężna, skalna grota prezentuje się imponująco. Przez górny otwór wpadają do niej promienie słoneczne, co sprawia, że całość tworzy wspaniałą grę świateł. Obowiązkowy punkt na mapie zwiedzania stanowi także Praia da Marinha, plaża otoczona 30-metrowymi skałami. Została ona uznana za jedną z 10 najpiękniejszych plaż, znajdujących się w Europie. Ciekawostką jest także Tavira, czyli wyspa-plaża, dawniejsza stolica regionu. Mieści się na niej najsłynniejszy w okolicy zamek Maurów.

Atrakcje turystyczne Portugalii - miasta w Algarve

Miasto Faro

Większośc turystów zwiedzanie południa Portugalii rozpoczyna od stolicy tego regionu, czyli miasta Faro. Jego historia sięga czasów rzymskich, a znaczna część zabudowań uległa zniszczeniu podczas dwóch trzęsień ziemi. Nadal jednak możemy podziwiać tu ruiny rzymskiej osady Ossonoba oraz kameralną starówkę. Bez wątpienia największą atrakcję stanowi rezerwat Parque Natural da Ria Formosa. Z Faro wypływają liczne statki i promy. Rejsy na okoliczne wyspy to atrakcja turystyczna, z której warto skorzystać, zwłaszcza że jej cena jest przystępna. Koszt 3-godzinnych rejsów zaczyna się już od 130 złotych za osobę. 

Kolejne miasto, do którego warto wstąpić, to Olhão da Restauracão - rybackie serce regionu. W lokalnych restauracjach i barach możemy skosztować rzadkich gatunków ryb. W centrum mieści się targ rybny mercadero, przyciągający bogactwem wyboru. 

Lagos

Za najbardziej rozrywkowe miasto na wybrzeżu Algarve uchodzi Lagos. Podziwiać możemy tu wysokie klify oraz piękne plaże. Na uwagę zasługują formacje skalne Ponta da Piedade, których wysokość sięga 20 metrów. Na plaży Meia Praia znajdziemy za to słynne drewniane schody oraz replikę galeonu. Wieczorem miasto ożywa za sprawą klubów i barów, a także ulicznych grajków i tancerzy.

Klimat i Pogoda Algarve - kiedy się wybrać?

Plaże w Algarve z pewnością warte są odwiedzenia. Region ten może poszczycić się aż 300 słonecznymi dniami w ciągu roku. Latem słońce świeci tu przez ponad 12 godzin, a opady deszczu występują stosunkowo rzadko. Średnia dobowa temperatura w kwietniu wynosi 18 st. C, a w maju sięga nawet 22 st. C. Osoby, które nie przepadają za upałami, powinny unikać szczytu sezonowego, który przypada na lipiec i sierpień, kiedy to temperatury przekraczają 30 st. C. Sierpień to także czas, kiedy do Algarve przybywa mnóstwo turystów, przez co plaże są bardzo zatłoczone. Dobrym wyborem okaże się za to wrzesień, ponieważ temperatura wody nadal sprzyja kąpielom, a popularne miejscowości pustoszeją. 

Do Algarve można dostać się samolotem. Od niedawna turyści z Polski mają do dyspozycji loty bezpośrednie do Faro. Czas takiego lotu trwa ok. 4 godzin. Dostępne są również połączenia z przesiadką, najczęściej w Amsterdamie lub Monachium. Ceny biletów lotniczych nie należą do najtańszych i zaczynają się od 450 złotych w obie strony. Biura podróży oferują tygodniowe wczasy w Algarve już od 1600-2000 złotych (w okresie od maja do lipca).

Osoby, które potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki, aby zrealizować plan o upragnionym urlopie, mogą skorzystać z pożyczki online od Wonga. Pierwsza pożyczka krótkoterminowa to nawet do 1500 zł  na 60 dni! Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Pożyczkę można bowiem wziąć w każdej chwili i w każdym miejscu, gdyż wystarczy złożyć wniosek online. Co więcej, cały proces trwa zaledwie kilkanaście minut, a pieniądze mogą pojawić się na naszym koncie nawet tego samego dnia. Taki zastrzyk gotówki może przydać się każdemu, gdy na urlopie zaczyna brakować środków. Czas spłaty pożyczki krótkoterminowej wynosi aż do 60 dni.

Udostępnij:

Podróżnik z pasją i fotograf z zamiłowania. Z branżą turystyczną związany od wielu lat.

Poszukuje miejsc pięknych i nieoczywistych. Ceni sobie bliski kontakt z naturą. Nie boi się niczego – nawet komarów! Podróżuje najchętniej latem i z rodziną.