Przejdź do treści

A6w, czyli aerobiczna szóstka Weidera

Udostępnij:

Ćwiczenia a6w wzbudzają ostatnio wiele kontrowersji. Aerobiczna szóstka Weidera to plan treningowy, którego efektem ma być idealny, płaski brzuch. Opracowany zestaw ćwiczeń obejmuje 42 dni treningów. Czy jednak rzeczywiście warto przystąpić do tego ambitnego planu i wraz z Weiderem powalczyć o wyrzeźbiony brzuch?

Ćwiczenia na płaski brzuch a6w są zarówno chwalone, jak i krytykowane. Jednak wśród specjalistów przeważają opinie krytyczne, bo dostrzegają oni znacznie więcej wad niż zalet tego planu treningowego. Efekty takiego cyklu zależą głównie od ćwiczącego. Ćwiczenia a6w wymagają dużego samozaparcia i systematyczności. Cały plan treningowy został rozpisany na 42 dni i każdego dnia zwiększa się czas, który należy poświęcić na ćwiczenia. W ostatnich dniach trening trwa dłużej niż 40 minut, a trzeba zdawać sobie sprawę, że pracuje się tylko nad jedną partią mięśni. Poniżej znajdziesz więcej informacji na temat a6w, jak ćwiczyć i jakie są wady i zalety takiego treningu. Ułatwi Ci to w znacznym stopniu podjęcie decyzji, czy warto podjąć takie wyzwanie.

Aerobiczna 6 Weidera – idealny brzuch, ćwiczenia

Aerobiczna 6 Weidera – idealny brzuch, ćwiczenia


Wszystkie ćwiczenia wykonuje się na płaskim podłożu, które powinno być jednocześnie twarde i komfortowe. Do tego celu najlepiej wykorzystać gruby dywan lub specjalną matę. Zgodnie ze szczegółowym harmonogramem należy wykonywać dokładnie liczbę powtórzeń i serii poszczególnych ćwiczeń, a cały sekret szóstki Weidera tkwi w zdolności utrzymywania napięcia mięśni brzucha przez 2-3 sekundy, bez wcześniejszego zezwolenia na odpoczynek.

Pomiędzy poszczególnymi seriami ćwiczeń można robić przerwy nie dłuższe niż minuta. Jak sama nazwa planu treningowego wskazuje, składa się on z sześciu bardzo prostych ćwiczeń, ale to tylko pozory. W rzeczywistości są to ćwiczenia niezwykle obciążające mięśnie brzucha, a przez to nie są łatwe do wykonania, a sam trening może prowadzić w prosty sposób do przetrenowania.

W każdym z ćwiczeń należy położyć się na plecach i w określony sposób unosić nogi i barki. Tułów zawsze pozostaje na podłożu i nie wolno go unosić. Liczbę powtórzeń i serii zwiększa się każdego dnia, a plan treningowy nie zakłada dni wolnych od ćwiczeń, które w zasadzie powinny być przeznaczone na regenerację.

Ćwiczenia należy wykonywać przynajmniej godzinę po posiłku, bo inaczej może to zakończyć się poważnymi problemami trawiennymi i bólem brzucha. Jeśli po tygodniu ćwiczeń, na samą myśl o treningu a6w chcesz uciekać, śmiało zrób sobie jednodniową przerwę. Jeśli ćwiczenia są ponad twoje siły, realizuj je według swoich możliwości, a nie według planu. 

Co możesz osiągnąć, przystępując do a6w?

Z pewnością brzuch będzie znacznie silniejszy i wyrzeźbiony. Jednak, jeśli przed rozpoczęciem treningów na brzuchu widnieje solidna warstwa tkanki tłuszczowej, to proponowany zestaw ćwiczeń niewiele tu pomoże. Ćwiczenia a6w przeznaczone są dla tych, którzy chcą wzmacniać mięśnie brzucha, a nie dla tych, którzy powinni zrzucić zbędne kilogramy. 
 

Co możesz osiągnąć, przystępując do a6w?


Trening a6w składa się z dość podobnych ćwiczeń, gdzie nacisk położony jest głównie na mięsień prosty. Zupełnie pominięte są mięśnie skośne brzucha, dla których należałoby dobrać inne ćwiczenia w tym samym czasie, aby uzyskać lepsze efekty po skończeniu całego cyklu.

A6w ćwiczenia na brzuch – wady

Niestety, trening według planu Weidera ma sporo wad. Przede wszystkim bardzo duża intensywność ćwiczeń, składających się z różnych wariacji na temat standardowych „brzuszków”, sprawia, że trudno wytrwać w założeniach. Podobny schemat wszystkich ćwiczeń jest niezwykle obciążający dla kręgosłupa, a w szczególności dla odcinka szyjnego. Ból może utrudniać realizację zadań.

Zbyt duże obciążenie mięśni brzucha może być powodem przepukliny brzusznej, dlatego trzeba wnikliwie siebie obserwować, aby nie doprowadzić do takiej sytuacji. Niestety bardzo często dochodzi do nadwyrężenia mięśni, co zdecydowanie uniemożliwia treningi i niszczy to, co wypracowało się do tej pory.

Ćwiczenia a6w polecane są osobom wytrzymałym fizycznie i trenującym regularnie, bo mogą one być przełamaniem rutyny. Jednak osoby, które zaczynają swoją aktywność fizyczną, chcą zgubić nadmiar tkanki tłuszczowej powinny poszukać innej drogi. Najlepszą okaże się ścisła współpraca z trenerem personalnym. Jak zacząć i jaki budżet przygotować? Te i wiele innych, przydatnych informacji znajdziesz w artykule: „Korzyści wynikające z ćwiczeń pod okiem trenera personalnego".

Udostępnij:

Miłośnik wszelkiej aktywności. Relaksuje go rower i dobre kino akcji – najchętniej oglądane razem z dzieciakami

Ceni sobie wolny czas, choć ciągle ma go za mało. Uważa, że nie ma takiej pogody, która uniemożliwia jazdę na rowerze. Dzieci są dla niego nieustającą inspiracją.