Karta kredytowa czy pożyczka gotówkowa?

Karta kredytowa czy pożyczka gotówkowa?

Czasami może dojść do sytuacji, w której potrzebujemy dodatkowych środków finansowych. Część osób korzysta wtedy z karty kredytowej – jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że nie wymaga posiadania pieniędzy na koncie bankowym. Posługiwanie się kartą kredytową może mieć jednak także swoje minusy, a ciekawą alternatywą może okazać się w tej sytuacji pożyczka online.

Niemal każdy choć raz potrzebował dodatkowego zastrzyku gotówki – na przykład wtedy, gdy pod koniec miesiąca pojawiła się oferta wyprzedaży produktu, który od dawna chcieliśmy zakupić. W takiej sytuacji można oczywiście posłużyć się kartą kredytową, jednak warto zastanowić się, czy nie istnieje korzystniejsze rozwiązanie, takie jak chociażby wzięcie pożyczki online. Co warto wiedzieć o obu tych sposobach na pozyskanie dodatkowych środków?

Jak działa karta kredytowa?

Czym właściwie jest karta kredytowa i jak działa? Należy po pierwsze rozróżnić, czy mamy do czynienia z kartą debetową, czy kredytową. O ile zarówno jedna jak i druga umożliwia uregulowanie rachunku bez potrzeby płacenia gotówką, o tyle różnica tkwi w tym, skąd czerpiemy w takim wypadku środki na nasze zakupy. Otóż w przypadku karty debetowej są to po prostu pieniądze z naszego konta; z kolei jeśli chodzi o kartę kredytową, środki są własnością banku. Korzystanie z karty kredytowej jest zatem pewnego rodzaju zobowiązaniem, które należy spłacić – w zależności od rodzaju umowy i oferty banki przewidują różny okres bezodsetkowy. Na czym on polega? Klient, który spłaci w tym okresie zaciągnięte zobowiązanie, nie będzie ponosił dodatkowych kosztów z tytułu użycia karty kredytowej.

Karta kredytowa: plusy i minusy operowania środkami banku

Warto uświadomić sobie, że posługiwanie się kartą kredytową nie różni się praktycznie niczym od zaciągnięcia kredytu w banku. Co to oznacza w praktyce? Po pierwsze, należy dokładnie zapoznać się z przepisami umowy, w której zawarte są warunki posiadania i używania karty kredytowej. Warto zwrócić szczególną uwagę na zasady odnoszące się do okresu bezodsetkowego, który dzieli się zazwyczaj na dwa etapy – cykl rozliczeniowy i czas spłaty zobowiązania. Cykl rozliczeniowy trwa zazwyczaj 30 dni, a po jego zakończeniu Klient otrzymuje wyciąg z karty, który zawiera zestawienie wszystkich transakcji. Wyszczególnione zostają na ogół dwie kwoty – minimalna i całkowita. Kwota minimalna to suma, którą Klient musi uregulować w podanym przez bank terminie, by potwierdzić swą wypłacalność. Jak łatwo się domyślić, kwota całkowita to suma, którą Klient jest winny bankowi i prędzej czy później musi ją spłacić. W pewnym momencie może pojawić się jednak problem – co jeśli Klient przez jakiś czas spłaca jedynie kwotę minimalną? Otóż okazuje się, że reszta zobowiązania jest obciążona zazwyczaj bardzo wysokim oprocentowaniem...

Czas spłaty zobowiązania wynosi na ogół dwa do czterech tygodni od momentu otrzymania wyciągu z karty.

Dodatkowo należy pamiętać, że posiadanie karty kredytowej, nawet jeśli jej nie używamy, wiąże się zazwyczaj z dodatkowymi opłatami. Jakie są zatem zalety? Na pewno jest to wygodny i szybki sposób na dodatkowe środki, jednak niestety nie pozbawiony wad.

Pożyczka online – alternatywa dla karty kredytowej?

Okazuje się, że wzięcie pożyczki może być równie dobrym sposobem co skorzystanie z karty kredytowej, a w niektórych wypadkach – zdecydowanie lepszym. Co przemawia za zaciągnięciem tego rodzaju zobowiązania? Po pierwsze, wzięcie pożyczki jest bardzo proste – wystarczy wejść na stronę internetową serwisu, zapoznać się dokładnie ze wszystkimi warunkami umowy, a następnie wypełnić odpowiedni formularz. W przypadku wonga.com Klient uzyskuje odpowiedź najczęściej już w ciągu kilku minut po weryfikacji podanych przez niego danych, a także jego historii kredytowej w rejestrach BIK i biurach informacji gospodarczej. Jeśli wynik weryfikacji okaże się pozytywny Klientowi zostaje przedstawiona umowa, a po zatwierdzeniu jej warunków kwota pożyczki zostaje przelana na wskazany przez niego numer rachunku bankowego.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku pożyczki koszty zaciągnięcia zobowiązania są przedstawione o wiele bardziej przejrzyście; może okazać się, że koszty pożyczki online będą niższe niż w przypadku używania karty kredytowej.

Szczególnie korzystną ofertę przygotowała dla swoich Klientów wonga.com – kierując się ich potrzebami firma wprowadziła pożyczkę ratalną, a w przypadku pożyczki krótkoterminowej zmodyfikowała wysokość kwoty, jaką mogą uzyskać starzy i nowi Klienci. Ponadto oferta Wonga jest niezwykle elastyczna – to Klient decyduje, ile i na jaki okres chce zaciągnąć zobowiązanie, a w dodatku od razu uzyskuje informację, jaki będzie całkowity koszt pożyczki.

Karta kredytowa vs pożyczka online

  • Po pierwsze, należy sobie uświadomić, że samo posiadanie karty kredytowej obarcza nas pewnymi kosztami, nawet, jeśli jej nie używamy. Z kolei koszty pożyczki online ponosimy dopiero wtedy, gdy faktycznie zaciągniemy zobowiązanie – zdecydowanie warto o tym pamiętać.
  • W przypadku karty kredytowej grozi nam pułapka, w którą bardzo łatwo wpaść – jeśli zdecydujemy się spłacić na samym początku jedynie kwotę minimalną, to wysokość odsetek może skutecznie zniechęcić nas do zaciągania w przyszłości jakichkolwiek zobowiązań. Z kolei w przypadku pożyczki online zasady są jasne i przejrzyste – tak jest zwłaszcza, jeśli chodzi o ofertę wonga.com. Całkowity koszt zobowiązania może okazać się także znacznie niższy.
  • Niektóre osoby uważają, że wzięcie pożyczki online to więcej formalności niż użycie karty kredytowej. Należy jednak pamiętać, że formalności czekają nas także w momencie podpisywania umowy z bankiem, z kolei pożyczkę przez Internet można uzyskać stosunkowo szybko i w dodatku bez konieczności odwiedzania placówki.

Marzec, 2017