Wonga.pl będzie korzystać z BIK

Wonga.pl będzie korzystać z BIK

Wonga.pl, jako pierwszy internetowy pożyczkodawca w Polsce, rozpoczął współpracę z Biurem Informacji Kredytowej (BIK). W ten sposób, najbardziej znany serwis oferujący szybkie pożyczki w Wielkiej Brytanii, dołączył do grona rodzimych banków i SKOK-ów, którzy korzystają z usług BIK.

Czym jest Biuro Informacji Kredytowej, w skrócie BIK? Najprościej można nazwać je bazą danych o klientach instytucji finansowych, którzy kiedykolwiek zdecydowali się na jakiś kredyt lub pożyczkę. Geneza powstania takiej bazy jest prosta: banki czy inni pożyczkodawcy chcą wiedzieć komu pożyczają swoje pieniądze: czy klienta będzie stać na spłacanie rat, czy wcześniej miał już problemy ze spłacaniem pożyczki, czy ma już gdzie indziej zaciągnięte zobowiązania? To dokładnie tak, gdybyśmy mieli pożyczyć pieniądze koledze z pracy: chcielibyśmy wiedzieć, czy będzie w stanie nam je oddać, więc nierzadko decydujemy się zrobić mały „wywiad” wśród jego znajomych.

Tak działa właśnie BIK: zrzeszone w nim banki, SKOK-i, a teraz i Wonga, udostępniają dane o swoich klientach. Rozważając nową pożyczkę można zgłosić zapytanie do BIK o pełną historię danego klienta. Pozwala to oszacować czy dany klient będzie w stanie spłacić pożyczkę.

Korzystanie z BIK to dziś obecnie standard na rynku banków, a Wonga.pl została pionierem na tym polu jeśli chodzi o instytucje udzielające pożyczek w internecie.

Zresztą korzystanie z usług Biura Informacji Kredytowej nie jest jedyną innowacją, którą Wonga.pl wprowadziła na rynek szybkich pożyczek internetowych. Wonga posiada także swój własny, unikalny model oceny ryzyka poszczególnych umów.

Korzystanie z BIK to także dobra wiadomość dla samych klientów. Pamiętajmy, że koszt danej pożyczki (czyli opłaty i odsetki) jest pochodną ryzyka danego klienta. Jeśli bank czy inna instytucja finansowe oceni, że klient jest ryzykowny, będzie żądać wyższego zabezpieczenia, czyli np. wyższego oprocentowania. Spłacając pożyczki w wonga, klienci mogą budować pozytywną historię kredytową, która będzie dostępna dla innych instytucji finansowych.